Zdrowie · 28 lutego, 2022 1

Świerzb skóry – zakaźna choroba skóry

Świerzb jest zakaźną infekcją skóry spowodowaną przez pasożyty zewnętrzne. Cechuje się powierzchownymi norkami, wtórną infekcją i intensywnym swędzeniem. Ma to sens, bowiem rzeczywiste słowo „świerzb” to po łacinie „swędzenie”.

W przeciwieństwie do wielu różnych infekcji i chorób, przyczyna świerzbu jest właściwie znana. Wywołany przez roztocza, odmianę hominis, nasila się, czego skutkiem jest wyjątkowo swędząca skóra z wysypką. To swędzenie jest spowodowane tym, że ciężarne samice roztoczy przedostają się do warstwy rogowej skóry, aby złożyć jaja w norze. Wylęgając się w ciągu 3-10 dni larwy będą poruszać się w skórze. To w skórze stają się dorosłe. Dorosłe roztocza zwykle żyją w skórze przez trzy do czterech tygodni. 

https://rocketmed.pl/ 

Jak możesz sobie wyobrazić, obecność roztoczy w Twojej skórze jest ogromnie drażniąca i powoduje ogromne uczucie swędzenia. Świerzb wiąże się z bólem, ponieważ powoduje ciągłe podrażnienie. Jeśli uczucie swędzenia jest podawane regularnie, często na skórze rozwijają się rany, co z kolei prowadzi do zwiększonego ryzyka infekcji.

Świerzb może łatwo przenosić się przez długotrwały kontakt ze skórą z zarażoną osobą ale także przez kontakt np z ręcznikiem albo ubraniem na którym jest pasożyt.

Zdjęcia nie przedstawiają świerzbu